بازی آرچری تگ چیست
ترکیب پینت بال و لیزرتگ

آرچری تگ چیست

بازی آرچری تگ تلفیقی از بازی‌های پینت‌بال، لیزرتگ و وسطی زمان کودکی است که به خاطر وجود تیرهایی از جنس فوم، ضربه‌ی ناشی از تیرها دردی نداشته و حتی اگر ماسک حفاظتی روی صورت نداشته باشید، احساس ناراحتی نمی‌کنید. به دلیل فعالیت بدنی و نیز لذت و هیجان زیاد، آرچری تگ را می‌توان هم یک ورزش و هم یک بازی دانست.

این بازیِ هیجانی که فعالیت اصلی آن تیراندازی با کمان است، محدودیت سنی و جنسی ندارد. تمامی رده‌های سنی اعم از نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، خانم‌ها و آقایان می‌توانند در کنار هم این بازی را انجام دهند. به همین دلیل است که آرچری تگ به سرعت در حال رشد بوده و بدون نیاز به توانایی‌های ورزشی خاص و مهارت‌های قبلی، حتی برای کودکان جذاب است و تمرینی مفید برای تمرکز ذهن به حساب می‌آید.

بازی آرچری تگ، یک تفریح کاملاً ایمن و به عنوان یک ورزش دوست‌دار طبیعت شناخته شده است. می‌توان آن را در دو سبک فضای سرپوشیده و فضای باز (محیط‌های جنگلی) و بدون کوچک‌ترین آسیبی اجرا کرد. از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های بازی آرچری تگ می‌توان به آرچری تگ کرج اشاره کرد.

تاریخچه‌ی بازی آرچری تگ

آغاز کننده‌ی این بازی، شخصی به نام جان جکسون، از ایالت ایندیانا آمریکا بود که در سال ۲۰۱۱ توانست آرچری تگ را ثبت و اجرا کند. آرچری تگ بعد از محبوبیت فیلم هانگر گیم (Hunger Game) مورد استقبال بیش‌تری قرار گرفت و طرفداران بی‌شماری پیدا کرد. تا سال ۲۰۱۴، در ۱۷۰ مکان مختلف در دنیا اعم از آمریکا، هلند، روسیه و عربستان راه‌اندازی شد. این ورزش در حال حاضر در کشورهای آسیایی نیز محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

ویژگی‌ها و مزایای بازی آرچری تگ

آرچری تگ که به آن بازی مبارزه‌ای با کمان یا کمبات آرچری هم گفته می‌شود، مزایای بسیاری بر سلامتی جسمی و روحی هر شخص دارد. در ایالات متحده آمریکا این بازی برای کودکان مبتلا به سرطان و جوانانی که دچار افسردگی هستند، بسیار توصیه می‌شود. تأثیر شگفت‌انگیز این بازی بر سلامتی روحی و افزایش تمرکز درونی انسان، انکارناپذیر است، حال آن‌که از مزایای جسمی آرچری تگ نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سرعت عمل در زمان مبارزه
 • افزایش استقامت بدن و تقویت عملکرد قلب و سیستم تنفسی
 • تقویت عضلات دست، قفسه‌ی سینه، بازوها و شانه‌ها
 • بهبود سوخت و ساز بدن
 • افزایش مهارت تیر اندازی با کمان
بازی آرچری تگ چیست

شیوه‌های مختلف بازی آرچری تگ

روش‌‌های مختلفی برای بازی آرچری تگ وجود دارد که پرطرفدارترین و محبوب‌ترین آن «صفحه‌ی ۵ تایی هدف» است.

۱

مرحله اول

در این روش، بازیکنان دو تیم که معمولاً ۳ تا ۵ نفر هستند، در دو طرف زمین بازی در مقابل هم می‌ایستند. وسط زمین بازی که تیرها یا پیکان‌های فومی قرار داده شده است، نقطه‌ی امن محسوب می‌شود و هیچ‌کدام از بازیکنان حق تیراندازی ندارند.
۲

مرحله دوم

هر کدام از گروه‌ها باید تلاش کنند تا با تیراندازی به تیم مقابل آن‌ها را حذف کنند و همین‌طور بازیکنان حریف نباید تیرهای شما را در هوا بگیرند که در این‌صورت، امتیاز به حریف تعلق گرفته و می‌توانند یکی از بازیکنان خود را که اخراج شده، به بازی برگردانند.
۳

مرحله سوم

مدت زمان هر بازی‌ حداکثر ۷ دقیقه بوده و نهایتاً دو دور ادامه پیدا می‌کند. پیروزی زمانی حاصل می‌شود که یک تیم تمام بازیکنان تیم مقابل را حذف کرده و یا تمام ۵ نقطه هدف را درست زده باشد.
۴

مرحله چهارم

در این بازی شما باید تلاش کنید تا نقاط هدف را زده و علاوه بر کسب امتیاز، بازیکن حذف شده‌ی خود و یا هم تیمی‌های‌تان را به بازی برگردانید و نتیجه بازی را به نفع خود تغییر دهید.

برای خرید آرچری تگ و محصولات و تجهیزات آن بر روی محصولات کلیک کرده و برای یک ورزش هیجان‌انگیز آماده شوید.

صفحه‌ی هدف

تیرهای آرچری تگ

کمان‌ آرچری تگ

ماسک صورت

محافظ‌های ساعد

قوانین مهم بازی آرچری تگ

 • قوانین این بازی مشابه بازی وسطی است که در آن بازیکنان سعی می‌کنند توپ را به بدن. حریف زده و او را بیرون بیندازند. اگر یکی از بازیکنان تیر را روی هوا بگیرد،. می‌تواند یکی از هم‌تیمی‌های اخراج شده‌ی خود را به زمین برگرداند.
 • بازی آرچری تگ با وجود این‌که یک ورزش دوستانه است، ولی معمولاً یک داور دارد. که می‌تواند بازیکنان خطاکار را از بازی اخراج کند و یا وقت بازی را کنترل کند.
 • همه‌ی بازیکنان باید در طول بازی از ماسک صورت برای محافظت در برخورد با تیر. و محافظ ساعد یا آرم گارد برای محافظت از برخورد زه کمان با دست استفاده کنند.
 • زمان بازی آرچری تگ معمولاً ۷ تا ۱۰ دقیقه است و در پایان این زمان اگر تیم‌ها. مساوی شدند، داور می‌تواند، زمانی را به عنوان وقت اضافه اعلام کند.
 • اگر تیر فومی به هر بخش از بدن یا به سر برخورد کند، شما از بازی اخراج می‌شوید.. اگر بازیکنی قوانین بازی را نقض کند نیز از بازی اخراج می‌شود.

چگونه در آرچری تگ برنده شویم؟

نحوه امتیازدهی در بازی آرچری تگ متفاوت است. اگر بتوانید یکی از بازیکنان حریف را با تیر زده و او را از بازی اخراج کنید، ۱ امتیاز کسب می‌کنید. اگر بتوانید یکی از ۵ هدف تیم حریف را درست نشانه بگیرید ۲ امتیاز، و اگر بتوانید تیر پرتاب شده از سوی حریف را بدون برخورد با زمین، در هوا بگیرید ۳ امتیاز شیرین به دست می‌آورید.

معیارهای پیروزی در این بازی مختلف بوده و شامل موارد زیر است:

 • هر کدام از تیم‌‌ها که تمام بازیکنان تیم رقیب را با تیرهای فومی زده و حذف کند، برنده‌ی بازی است.
 • تیمی با کمترین مراکز هدف از دست رفته بعد از اتمام وقت قانونی بازی، برنده‌ی بازی است.
 • تیمی که تمام ۵ نقطه تیم مقابل خود را مورد هدف قرار دهد، برنده‌ی بازی است.

لذت به هدف خوردن تیرها، بالا رفتن تمرکز، سرعت و دقت بالا و هیجان بدون وصف این بازی، باعث شده. است تا بین جوان‌ها و نوجوان‌ها محبوبیت زیادی پیدا کند. پیشنهاد می‌کنم حداقل یک بار،. این ورزش و سرگرمی را در کنار تیم قدرتمند آریولند امتحان کنید.

در مجموعه‌ی آریولند می‌توانید لذت و هیجان بازی‌های دیگر مانند لیزرتگ را هم تجربه کنید.